header

 

_

 
  

  המועצה האנטי-דתית בגבעת שמואל

1. האכזבה הגדולה


2. כיצד "עובדים" עם(ל) המבקר הפנימי בעירית גבעת שמואל
 
3.ניתוח מקצועי של הדוחות הכספיים של המועצה   האנטי דתית גבעת שמואל
 
4. מערך הכשרות
 
5. נפוטיזם- העסקת בני משפחה
 
6. טובות הנאה לבכירים במועצה
 
7. טהרה- מערך המקוואות בגבעת שמואל
 
8. הערוב בגבעת שמואל
 
9. זכויות חילונים בשרותי דת בגבעת שמואל
 
10. לשכת סת"מ בגבעת שמואל
 
11. מחלקת הנישואין בגבעת שמואל
 
12. תקציבים לבתי כנסת
 
13. הקמת בי"ד לענייני ממונות


14. שכר בכירים
 
15. מינויים פוליטיים
 
        
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
  
 
_
 
 
 

_

 
האכזבה הגדולה
אלברט אינשטיין כתב "כי אי שפיות זה לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות"


גרעון אקטוארי בסיום יחסי עובד מעביד בשנת 2016 בסכום אסטרונומי של 10,524,009 ש''ח מקנה למועצה אנטי דתית גבעת שמואל כרטיס כניסה למועדון המועצות הדתיות אשר 90% מהתקציב שלהם משמש לתשלומי שכר ורק 10% משמשים לפעילות השוטפת . עליהן נכתב בדוח מבקר המדינה במאי 2013 , על רקע סידרה של דוחו"ת שהצביעו על אי סדרים וחשד לשחיתות במועצות הדתיות כי משמעות הדבר היא פגיעה בזכות האזרח לקבל שירותי דת איכותיים

עוד קובע מבקר המדינה ב 2016 כי העסקת אחראים על שירותי דת מבלי מכרז או ועדת איתור גורמת להחלטות בעלי רגישות גבוהה בנושאי כשרות דהינו הענקת תעודת כשרות לעסק או הסרתה להתקבל שלא עפ"י שיקול דעת מקצועי אשר מטרתו מניעת פרצות בחומת הדת תוך שימור על מרקם חיים שלו בעיר.הברחות מוצרים ע"י בתי עסק, מידע מוטעה לציבור אודות מקצועיותם של מוהלים ומעל לכל חוסר יכולת לגבש תשובות ופסקי הלכה לציבור השואלים הינם פירות של השיטה בה ממנים מקורבים אשר פעילותם אינה עולה בקנה אחד עם דעת תורה והשקפתה הצרופה של היהדות, לעם החונה פה בקהילת קודש גבעת שמואל תבנה ותכונן.

כמי שנאלץ לשתף פעולה עם עסקנים במשך רוב ימי חייו מסכם הרב הראשי לישראל הרב ישראל מאיר לאו:
 נושא המועצה הדתית כואב לנו, חשוב לי מי נמצא במועצה הדתית, לא פחות ואולי יותר ממי שמייצג אותי בעירייה. בעירייה הוא לפעמים עוסק בנכסים, בביוב, בתאורה או בכבישים או בחניה, אך כאן הוא עוסק בשבת, בתפילה, בחינוך, בכשרות, בטהרת המשפחה, ואלה ציפורי הנפש שלנו. בואו נפסיק להתבזות במהלך כל השנים בנושא של מועצות דתיות, שכבר פג תוקפן, סוף ציטוט.

ועוד מתוך דוח השנתי של מבקר המדינה-
בוואקום שנוצר מכהנים כיום בתפקיד יו"ר מועצה דתית, גזבר מועצה, מנכ"ל, מנהל אגף לתרבות יהודית, מנהלי מחלקות וזאת בלי מכרז או ועדת איתור וללא הליך תחרותי ושוויוני,  בשיטה שלטענת המבקר " פותחת פתח למינוי של מקורבים לשר ולמפלגתו...  פוגעת בעקרון השקיפות  ובשוויון ההזדמנויות ואינה מבטיחה כי לתפקיד ייבחר המתאים והכשיר ביותר".

ואמנם קיימת החלטת  הממשלה על הקמת צוות שיבחן את ביטול המוסדות הוותיקים ההם, ומינוי אנשי מקצוע כאחראים במקומן על שירותי דת ברשויות המקומית.

 

 

בעיר קרית אונו ויתרו על מועצה דתית ועל יו"ר מועצה דתית ועל גזבר מועצה דתית ועל מנהלי מחלקות ומנהל אגף לתרבות תורנית. ושרותי הדת ל 160,000 תושבים לא נפגעו. 

גם בגבעת שמואל צריך לעמוד רב בראש נותני שרותים דתיים כמו שבראש בית חולים עומד רופא ולא עסקן פוליטי. אף אם עבריה לא היתה מעוניינת בעסקן פוליטי שיוביל את בנה לפעילות מבצעית מלבד בעל הכשרה צבאית מתאימה, כך לא יתכן כי עיר המוגדרת "הפסגה של המרכז" תדשדש בנושא כה מהותי וללא הנהגה רוחנית פעילה.
גבעת שמואל זקוקה לרב תושב המקום, פעיל, יצוגי ונמרץ בתפקיד מלא ולא תהא עדת ישראל כצאן אשר אין להם רועה.

הגיע זמן לסייע לנוער להתחבר זהותו הדתית הן מבחינה לוגית והן מבחינה רגשית. לא עוד % 40 מורידי כיפה בקרב הנוער בגבעת שמואל.

לא עוד תקציבים לשכר עבור עסקנים שאינם תורמים מאומה להעמקת אמונה והטמעת הידיעה כי תורת ישראל היא המכתב מאלוקים והיא היא חכמתנו ובינתנו לעיני העמים.

במסמך זה מוצגים הליקויים במועצה האנטי דתית בגבעת שמואל ע"י רואה חשבון מוסמך ורב מוסמך וכמי ששירת שנים רבות כמחליף מקומו של הרב הראשי לשעבר של גבעת שמואל.

אנחנו דורשים לקבל את שירותי הדת הטובים ביותר עם מקסימום יעול ובעלות כספית מינימלית.
 
  
-  
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
_
 
_

_

מינויים פוליטיים

עם עליית כוחה של תנועת ש"ס הוחלפו מקורבי המפד"ל במקורבי ש"ס. גם בגבעת שמואל הוחלף יו"ר המועצה הדתית מר ברקוביץ'  ביו"ר המועצה הדתית הנוכחי. קשריו של זה האחרון הועילו  אף לסדרו   למשרת ממונה על הרבנות בקרית אונו.
מבקר המדינה מזהיר כי בחירת בעלי תפקידים למועצה הדתית משרתת אינטרסים אישיים, לרבות אינטרסים פוליטיים.
ח"כ בני אלון ז"ל:
אני זוכר שש"ס רצו לסגור את המועצות הדתיות כי זה היה של המפד"ל. ראו ש"ס כי טוב ונעים ויש בזה בור שומן טוב של מינויים, היום הם חוברים יחד.
יש להבין שבמצב הזה מופיעים עסקנים שקיבלו מינויים פוליטיים, הם משפילים גם את כבוד התורה וגם את הרמה הפוליטית והמצב הזה בלתי נסבל. כדאי לדאוג שקופת המועצה הדתית תהיה מיועדת רק לשירותים
דתיים, צריך לשנות את המצב ולעשות מהפכה. אולי נחשוב קדימה, מה יהיה אם ראש מועצה דתית
והסגנים לא יקבלו שכר. אני לא מדבר על המינויים. לקדש את המינויים הפוליטיים עם הפנסיות, עם
השכר בגלל שזה נוח למפלגות דתיות, אני חושב שהדבר רע.
הרב בקשי דורון - הרב הראשי לישראל
. מועצה דתית צריכה לתת שירותים. כמו שבכל קהילה היה רב קהילה שנתן את השירותים הדתיים, ברור שבכל עיר ועיר צריך זרוע בכפוף לרבנים הראשיים שצריכים לדאוג לשירותים הדתיים.
דבר אחד ברור, המפתח לכל הרעות הגדולות שאנחנו מכירים, הוא המפתח המפלגתי, בגלל זה צריך לקחת את האנשים הלאו דווקא מוכשרים, ובגלל זה אנחנו סובלים. כמי שנמצא 27 שנה בחדר של מועצה דתית, אם כרב שכונה, אם כרב עיר, וברוב השנים גם מקבל משכורת מהמועצות הדתיות, המועצות הדתיות בנויות לפי ההרכב המפלגתי של העיריה ובתאום משדר הדתות, זאת רעה חולה.
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים

 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית

אודות הרב אברהם משיח, רו"ח


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
_
 

 

_
שכר בכירים
שכר העובדים במועצה אנטי דתית גבעת שמואל ללא יחס למספר תושבים
 
פושע קטן - פועל בניגוד לחוק.
פושע בינוני - עוקף את החוק.
פושע גדול - משתמש בחוק.
 
 
אז כמה זה עולה לתושבי גבעת שמואל?
 
שכרו החדשי של  יו"ר המועצה האנטי דתית גבעת שמואל הינו 25,158 ש''ח לחודש ועלותו השנתית 301,298 ש''ח בשנת 2019.
 
יו"ר המועצה הדתית בגבעת שמואל הינו מינוי של תנועת ש"ס השולטת במועצות הדתיות מכח אחזקתה במשרד לשירותי דת, ומשרד הפנים.
 
 ואם זה לא מספיק, המוח היהודי מצא דרך "חוקית" נוספת לסדר מקורבים על חשבון הקופה הציבורית והיא במינוי "ממונה" במקרים בהם ראש עיר אמיץ מתעלה מעל שיקולים פוליטים ומבטל את המועצה הדתית וממנה רב מקצועי אשר נוטל על עצמו את רוב שרותי הדת בעיר.
 
במקרה זה שליטת השר מתבצעת רק באמצעות ממונה ועל תופעה זו נכתב בדוח מבקר המדינה
...בנוסף, שלושה ממונים מכהנים בכמה מועצות דתיות, כך שהיקף המשרה הכולל של כל אחד מהם - 200%-170% - הוא גדול מהמותר על פי חוזר מנכל ובהנחיות הממונה על השכר באוצר, ואינו מתיישב עם היקף השכר שאמור להיות משולם להם בגין מספר התושבים שהם משרתים. -מתוך דוח מבקר המדינה
גם מיודענו יו"ר המועצה האנטי דתית גבעת שמואל משמש בנוסף כממונה על הרבנות בקרית אונו ובכך מצטרף לחבורת הממונים העליזה המקבלת שכר מלא מכמה מקורות ועל כך נאמר בדו"ח מבקר המדינה.
 

... בחלק גדול מאותן מועצות דתיות,  הממונים ה"זמניים"  מכהנים בפועל שנים רבותהוותיקים שבהם לא הוחלפו מ 2004- .-
 
כמה זה עולה למשלם המיסים ?
 
 
 
 
עודד פלוס (כיום יועץ משפטי ומנכ"ל המשרד לשירותי דת ובעבר היועץ המשפטי של העירייה בקרית ביאליק) מדווח לסגן שר הפנים, ירון מזוז , כי בעיריית קריית מוצקין, יש ממונה שהגיע בשנת 2010. הוא מקבל 200,000 שקל בשנה אבל כמעט ולא מגיע למועצה הדתית.... הממונה מבקש שהמזכירה תגיע לתחנת רכבת בתל-אביב ותעביר לו את הצ'ק...
 
 
 
עלויות נוספות ומיותרות במועצה דתית גבעת שמואל
 
שכר עובדי מנהלה במועצה הדתית (לא כולל את שכר יו"ר המועצה ) 318,179 ש''ח לשנת 2019,
 
 תשלומי פנסיה 463,648 ש''ח.
 
וכאן הגענו לכסף הגדול- שאותו נאלץ לשלם אנחנו וצאצאינו וצאצאי צאצאינו.
 
עפ"י חוקי העבודה במדינת ישראל יש סכומים אותם יש לשלם בסיום יחסי עובד-מעביד: יש הפרשה לפיצויים, פדיון ימי מחלה, פדיון ימי חופשה המעודכנים מדי שנה וכמובן פנסיה.
 
גם למועצה הדתית יש התחייבות כזו אולם, התחייבות זו אינה כלולה במאזן ובדו"ח רווח והפסד, אלא  נרשמת כהערה בלבד. התחיבות זו לא עודכנה במשך השנים ועמדה על סכום של 1,340,629 ש''ח  בשנת 2011 אולם סכום זה לא שיקף נכונה את מצבה הכספי של המועצה .
 
בעקבות התרעות בפני המבקר החיצוני של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל, רו"ח בנימין קרמר, בוצעה הערכה מחדש של ההתחייבות ע"י אקטואר חיצוני שהגיע למסקנה כי ההתחייבות האמיתית של המועצה הדתית לעובדיה עומדת בשנת 2016 ע"ס 10,524,009 ש''ח.
 
תופעה זו קנתה מקום של כבוד בקרב במועצות הדתיות וכך התבטא ח"כ בני אלון ז"ל:
 
המצב הנוכחי הוא חילול השם והוא בושה. סעיף 14 בחוק נותן רצף פנסיה - מורה שחינך בבית ספר יסודי
 
במשך 20 שנה קיבל מינוי פוליטי כראש מועצה דתית, והוא יקבל מקופת המועצה הדתית 22 שנות פנסיה, על חשבון הציבור ...קופת מועצה דתית שצריכה לדאוג למקוואות, לסידורים, לתשמישי קדושה, צריכה גם לדאוג לחמש פנסיות של מינויים פוליטיים, המצב נורא. סעיף 14 צריך להיות מבוטל כולו. זהו סעיף שדואג לריפוד המינויים
 
הרב ישראל לאו - הרב הראשי לשעבר במדינת ישראל
הנושא הזה ש- 92% מתקציב המועצה הדתית הולך למשכורות ונשאר פחות מ- 10% לשירות הדתי נטו, קרי, המקוואות, העירוב, שיעורי התורה, אחזקת בתי הכנסת, קליטה רוחנית של עולים, מכונים לבר-מצווה וכדומה.
 
אפשר בהחלט להקדיש יחם גדול יותר לשירותים הדתיים עצמם, וממילא גם התדמית של המועצה הדתית תהיה יותר הסברתית, יותר מחנכת, יותר דואגת לשיעורי תורה, יותר מקרבת בין דתיים לבין אלה שאינם דתיים. היא תהיה שונה מכל מה שאנחנו מכירים היום. הדבר הזה בידינו וניתן לעשותו.
 
הגיע הזמן לדרוש את ביטולה של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל. זה האינטרס של כל תושבי העיר דתיים וחילונים כאחד. יש להעלות זאת כדרישה מנציגי הציבור מכל המפלגות, אף אחד מאיתנו לא ירגיש בהבדל
  בשקלים לשנת 2017 ב  %
תקציב המועצה האנטי דתית גבעת שמואל 3,471,803  
     
הוצאות שכר    
תשלומי שכר שוטפים לשנת 2017 1,578,308  
, שכר גמלאים 458,196  
התחיבות בגין פדיון דמי מחלה, חופשה 800,869  
     
הוצאות משרדיות 204,655  
סה"כ הוצאות מועצה אנטי דתית גבעת שמואל לשנה השוטפת 3,042,028 סכום זה של הוצאות שכר מהווה 88% מסך הכנסות המועצה האנטי דתית גבעת שמואל לשנת 2017
ובנוסף....    
 
התחיבות לתשלום פנסיה תקציבית לעובדים מעל גיל 55
 
 
9,445,404 לפי הערכת אקטואר מיום 17/6/2018
לא נכללת בדוחות הכספיים!!!

 
 
 
תגובת השר לשרותי דת  יצחק וקנין : התפרסמה ח' תשרי תש"פ
 
"היום אין מועצה שלא משלמת משכורות לעובדים בזמן. אין מועצה דתית גרעונית ורוב המועצות הדתיות מתנהלות לבד ללא חשב מלווה, ללא תוכנית הבראה, "
 
 
 
תגובת הרב אברהם משיח , רו"ח:  במגזר הפרטי קוראים למצב מעין זה פשיטת רגל או חשש להנחת: "עסק חי", אבל שפר מזלה של המועצה הדתית בגבעת שמואל והיא אינה עומדת לביקורת של המגזר הפרטי.
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
_
 
_

מערך הכשרות

תיאור מערך הכשרות כיום
הקדמה
 
חלק ניכר מהציבור היהודי במדינת ישראל מקפיד על צריכת מזון ונותן את אמונו במערך הפיקוח על הכשרות. חשוב מאד להבטיח כי מערך פיקוח על הכשרות יהיה אמין, מקצועי ומועיל
 
במערך הכשרות בגבעת שמואל יש 7 משגיחים קבועים העובדים במועצה אנטי דתית גבעת שמואל והם אחראים על כשרות המזון שאנו צורכים.
1.יונתן רבי,2.חיים שינפלד,3.טולדנו ידידיה,4.בן משה,5.כלפה פנחס,6.שבתאי ברוך,7.שמואל אזואלוס,
בגבעת שמואל יש כ60 בתי עסק לממכר מזון הדורשים פיקוח כשרותי. כל בתי עסק הים בגדר מוכרי מזון מוגמר ואין מפעלים של חומרי גלם המצריכים ידע מעמיק בנושאי כשרות.
פיצוחים פלאפל, מסעדות, ובתי קפה ומרכולים הם בתי עסק שהפיקוח עליהם הינו פשוט יחסית.
בחשבון פשוט אם יש 60 בתי עסק ו7 משגיחים הרי שכל אחד מהם אמור להיות אחראי על 8-9 בתי עסק.
 

בפועל :3 משגיחים  אחראים בכ 7 בתי עסק כל אחד.
 
בעוד ש-2 משגיחים  אחראים רק על בית עסק אחד.
 
 ואילו 2 משגיחים  אחראים על כ20 בתי עסק, כ300% משרה.
 
ומה יש למבקר המדינה לומר על עיוותים במערך הכשרות?
1. היעדר פיקוח על המשגיחים, כך מתברר, לא מונע מהמועצות הדתיות להעסיק אותם
בהיקף שעות עבודה בלתי סביר שלא ניתן לביצוע. כך, למשל, יש מהם שעובדים  24-20 שעות ביממה במצטבר
 
"הדבר מעמיד בספק את איכות עבודת המשגיחים",  מעיר המבקר. מדובר בעצימת עיניים חמורה  ביותר של המועצות הדתיותהעלולה לפגוע ברמת הכשרות ובאמון הציבור במערך  הכשרות שהמדינה אמורה להבטיח את קיומוואף בהטעיה שלבתי העסק המשלמים בעבור שעות השגחה  שלא תמיד מבוצעות בפועל" .
 
מלבד התנערות המועצה מאחריותה כלפי אנשיהן, מצביע המבקר גם על השלכות נוספות.
 לטענתוהתשלום החלקי על שעות ההשגחה " מתאים לכל הצדדים" , שכן הוא מצדיק היעדרות של המשגיח ובכך מאפשר "גמישות ונוחות"  לבעל העסק
 התוצאההשניים שותפים ל"רידוד" רמת הכשרות - על חשבון הציבור ותוך פגיעה באמונו במערכת.
על כך נכתב בדו"ח:
"זהו מצב בלתי נסבל"
 
2. - פגיעה בצרכן הדתי
בחודשים מרס-ספטמבר 2016 בדק צוות מבקר המדינה את עבודתם של המשרד לשירותי דת, הרבנות הראשית וכמה מועצות דתיות בתחום הכשרות.  הדוח המתפרסם היום מעורר ספקות בנוגע למסוגלות המערכת להבטיח כי המזון שבפיקוחה אכן מגיע כשר לצרכן שומר  המסורת וכי עלויות  ההשגחה לא מכבידות לחינם על כלל אזרחי ישראל,  הסובלים ממילא מיוקר המחיה.
 
מדברי דוח המבקר:  רק כשליש מהמשגיחים מחזיקים בתעודת הסמכה, שעות העבודה שלהם אינן מוסדרות כך שההשגחה נפגעת, צורת ההעסקה מביאה לניגוד עניינים מובנה- ויש גם גבייה מיותרת, נפוטיזם והדרת נשים: "הדבר מעמיד בספק את איכות עבודת המשגיחיםמדובר בעצימת עיניים  חמורה ביותר שלה מועצה הדתית" , קובע דו"ח המבקר.
יחסי תלות בין עובד למעביד במקרה זה יוצרים ניגוד עניינים מובנה אצל המשגיח, כאשר מצד אחד תפקידו הוא לפקח על הכשרות, ולעתים אף לאסור שימוש בסחורה שנפסלה ולגרום הפסדים כלכליים לבעל העסק, ומצד שני מדובר במעסיק שלו שבו תלויה פרנסתו.
 
אני אברהם משיח רב מוסמך ורואה חשבון מתחייב בזה להשגיח באופן אישי על כל בתי העסק לממכר מזון בגבעת שמואל תוך העסקת משגיח כשרות מקצועי אחד בלבד.
אני מתחייב לערוב באופן אישי על כל בית עסק לממכר מזון בו אני נותן הכשר.
 
3- עלות הכשרות
 מבקר המדינה נותן את הדעת גם ל"תרומתהעלות הכלכלית של השגחת הכשרות ליוקר המחיהבישראלוקורא להפעיל את המערך הממלכתי בתחום זה לפי שני  עקרונות  מרכזיים:  מצד אחד להבטיח רמה מקצועית גבוהה של הפיקוחכדי למנוע פגיעה באורח חייו של הציבור המקפיד לצרוך מזון כשר בלבד – ועם זאת להקפיד על כך שתוספת העלות בשל  הכשרות תהיה קטנה ככל הניתן.
 
 
4. - העסקה עי בעל העסק
הבעייתיות ברורה: יחסי תלות בין עובד למעביד במקרה זה יוצרים ניגוד עניינים מובנה אצל המשגיח, כי מצד אחד תפקידו הוא לפקח על הכשרות, ולעתים אף לאסור שימוש בסחורה שנפסלה ולגרום הפסדים כלכליים לבעל העסק, ומצד שני מדובר במעסיק שלו, שבו תלויה פרנסתו. מצב זה עלול להשפיע לרעה על שיקול דעתם של המשגיחים ולפגוע במוטיבציה שלהם לדווח על תקלות.
 
5.אני מתחייב להוזיל את עלות את עלויות הכשרות באמצעות התייעלות מערכת ההשגחה,(כגון מצלמות במקום השגחה בפועל)הסדרת יחסי משגיח-מושגחהסדרת נושא שעות ההשגחההקמת מאגר מידע בנושא הכשרות – ומציאת פתרונות תקציביים לפיקוח על הכשרות.
הנני מתחייב להעמיד את נסיוני בביקורת ספרי חשבונות לצורך הוכחת כשרות העסק. תיעשה הרחבה של ביקורת הכשרות לתוך רכישות חמרי גלם, תעודות משלוח וכל מסמך או תיעוד שיאפשר את אמינות הכשרות המוענקת לעסק.
 
6. העסקת בני משפחה
חשש נוסף לניגוד עניינים מצא המבקר גם בקרבה משפחתית אסורה בין בעלי תפקידים
במועצות הדתיות ובין משגיחי כשרות הפועלים בתחומן, כפי שנמצאו בכ 20- יישובים
 

 
7. - פרוטקשןבכשרות-אי מתן כשרות ככלי להכנעת מתחרים- הסרת כשרות עקב שימוש במוצרים  שקיבלו כשרות מגופי כשרות שונים.
 
גורם נוסף ליוקר הכשרות, על פי דו"ח מבקר המדינה, הוא ההגבלות שמטילות הרבנויות
בירושלים ובנתניה על הכנסת מזון שקיבל הכשר ממועצות דתיות אחרות לתחום שיפוטן.
הדבר מצמצם את אפשרויות הבחירה של בעלי בתי העסק המושגחיםומשפיע על העלויות",כתב. לדבריו, גם פערים בתעריפי ההשגחה בין עיר לעיר ותשלום למשגיח על שעות שלאבוצעו - משפיעים על המחיר לצרכן.
 
"על פי המלצות הוועדה, בית העסק ישלם למועצה הדתית אגרה שתגלם את כלל העלויות
הדרושות לשם מתן ההכשר, לרבות עלויות הפיקוח הכשרותי, וכן ייקבעו כללים למניעת ניגוד
עניינים של עובדי מערך הכשרות וכללים לעניין אישור עבודה נוספת. דבר זה ימנע את
המצבים הלא תקינים שהתגלו במספר מועצות דתיות ואשר מובאים בדו"ח המבקר.
 
"בנוסף, הומלץ על ידי הוועדה כי יונהגו נהלי כשרות אחידים אשר יחייבו את כל נותני הכשרות
המוסמכים. מצב זה יפתור את הליקוי הקיים, שבו בכל עיר קיימים נהלי כשרות שונים על פי
דרישת רב העיר. בנוסף, הציעה הוועדה כי תמונה ועדה שתוסמך לשלול את סמכותה של מועצה דתית למתן תעודות הכשר, בנסיבות בהן פעלה שלא כשורה בתחום הכשרות.
"עוד המליצה הוועדה, כי ייקבעו כללית שלום אחידים בעד שירותי הכשרות. כללי התשלום ייקבעו על פי פרמטרים ברורים, אחידים ושוויוניים בהתחשב במאפייני בית העסק. דבר זה יוביל להאחדת העלויות בבתי העסק ויימנע מצבים של פערים בעלויות כפי שהתגלו בדו"ח המבקר.
 
 
 
8. אי העסקת נשים כמשגיחות כשרות
ומה בנוגע לנשים משגיחות כשרות? עד אפריל 2014 לא אפשרה הרבנות לנשים לגשת לבחינות ההסמכה בתחום זה, אך מאז הוכשרו 12 כאלו לתפקיד. עם זאת גילה מבקר המדינה כי "בין 178 המשגיחים שנקלטו במועצות הדתיות בפרק הזמן ינואר 2015 - יוני2016 , לא הייתה ולו אישה אחת".
 
ייצוג נשים במועצה דתית"המצב של חוסר ייצוג נשים במועצות דתיות הוא בר-תיקון, ונמצא בידי מקבלי ההחלטות. יש לתקן את המעוות ולהחזיר את שירותי הדת לידי הציבור והקהילות, ובכללן נשים".

 
 
 מעמד האשה1.jpg
 
 
 מעמד האשה2.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אני אברהם משיח רב ורו"ח מתחייב, כאחראי על מערך הכשרות בגבעת שמואל, לתת הזדמנות שוה לבני 2 המינים בכל משרה שתידרש, ובכלל זה גם השגחת כשרות.
 
9. כשרות איננה רק תעודה 
במאה הקודמת התבטא אחד הרבנים בחריפות באומרו כי צודקים הגויים שאומרים שהיהודים מערבים דם במצות לפסח. 
אומנם אין מדובר בדם נוצרים אלא בדם נערות יהודיות העובדות בפרך באפיית המצות ללא התחשבות בתנאיהם הסוציאליות.
 
האם נוכל לתת תעודת כשרות למקום שבו אין הקפדה על דיני ממונות כגון: הלנת שכר עובדים, העלמת מס, גזל, הפקעת מחירים ועוד? ומה עם תנאי העסקה פוגעניים כמו: שכר מינימום, ימי חופש והלנת שכר? שאלות אלה ואחרות כמעט ואינן עולות על סדר יומם של הרבנים הראשיים שצוטטו לעיל ודאי הוא שמושג הכשרות מסוגל להרחיב את מוטת כנפיו למערכת מקיפה יותר הבודקת ותובעת ממקבלי התעודה שמירה קפדנית על אורחות חיים יהודיים.
מאות תשובות נכתבו בענייני כשרות הבשר אך כמעט ולא דנו בשאלת תהליך גידול הבהמה או העוף, לקראת שחיטתו, אך ידוע ומפורסם עד כמה הקפידה ההלכה לדורותיה על דיני שחיטה, כך שיצמצמו ככל האפשר את צער הבהמה הנשחטת. גדולי ישראל הוכיחו שדיני השחיטה מועילים למנוע צער הבהמה, לעומת שיטות המתה אחרות.
בימים אלה, כאשר החברה הישראלית מתמודדת עם סוגיות חברתיות רבות, שיש להן גם היבטים מוסריים וערכיים שונים , ראוי לה לחברה הדתית שתרים על נס את העיסוק בסוגיות אלו מין הזווית ההלכתית והאמונית, מתוך אמונה שתורת ישראל מכילה בתוכה התייחסות לכל אותן סוגיות.
 
האם אפשר לתת כשרות לבית עסק לממכר מזון המסן את בריאותם של ילדינו בשימוש תוספי מזון אשר פגיעתן הוכחה ללא עוררין.
אני אברהם משיח רב ורואה חשבון מתחייב בזה שלא לתת כשרות לבעלי עסק המשתמשים במוצרים החשודים בגרימת נזק בריאותי.
 
 
 
 אני רוצה להודות לתושבי גבעת שמואל שסייעו בידי לנסות לשפר את הכשרות בעיר.
 
הביקורת הציבורית שנבעה מתוך אתר זה הביאה לכך כי בשנת 2017 לא הועסקו מפקחי כשרות במועצה האנטי דתית גבעת שמואל.
אולם לצערי נוצר מצב אבסורד שבו שכרם של המשגיחים משולם ע"י חברה חיצונית, אולם החותם על תעודות הככשרות הוא עדיין הרב הראשי לגבעת שמואל הנמצא בנבצרות בריאותית מזה כשנה וחצי ???
עדכון נוסף  מר יונתן רבי אחד ממשגיחי הכשרות נתמנה לדרגת מפקח על הכשרות ושכרו התעדכן בהתאם, וזאת בנוסף למנהל מחלקת הכשרות מזה שנים רבות מר צנעני 
אבקש להמשיך להעביר דרך אתר זה כל הערה בנושא הכשרות בעיר.
 
אתראה לציבור העוקבים
 
בשנת 2019 נתקבלה הודעה על העסקתו של מר... במח' כשרות בעלות שנתית של 57,653 ש''ח במועצה ! 

ממש מיותר!!! 
 
 עדכון 2019- לאחר תלונות הציבור על ליקויים קשים בכשרות באזור רמת-אילן פוטר המשגיח ...ובמקומו נשכר משגיח חדש בעל תעודת הסמכה.
כמו-כן נעשה מאמץ להכנסת כרוב מפוקח למסעדות בעיר במקום הכרוב הגדל בשטח פתוח אשר נגיעותו בחרקים גבוהה .
 
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
_
 

נפוטיזם

_
נפוטיזם-  העסקת בני משפחה
 

 
אשתו של  עובד המועצה האנטי דתית מועסקת בתור אחראית על הדרכת כלות לקראת חתונה. מתוקף תפקידה היא מצרפת לרשימת המדריכות נשים בישוב, לפי קריטריונים שאינם עולים בלשון המעטה עם טובת הכלות הצעירות שאין ידן משגת.
 
 כך על פי עדות של מוסמכת להדרכת כלות בעלת תעודה, סירבה  האחראית לצרפה כמדריכת כלות מן המניין בתואנה של פגיעה בפרנסת המדריכות הותיקות.
 
 
 

  ברצוני להודות לציבור תושבי גבעת שמואל על הלחץ הציבורי שהביא להפסקת התופעה.
 
נכון לשנת 2019 למיטב ידיעתי אין העסקת בני משפחה במועצה.


 
 נשבר "נומרוס קלאוזוס" של מדריכות טהרה במועצה אנטי דתית גבעת שמואל
 
 
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
_
 

טובות הנאה

_
 טובות הנאה לבכירים
שחיתות נופשים על חשבון משלם המיסים
בכירי המועצה הדתית ובני משפחותיהם ישתתפו בסוף שבוע  במלון כינר שליד הכנרת, המוגדר כ"-יום עיון" וכל זאת  על חשבון משלם המיסים.
 
עו"ד מאיר שפיגלר, מנכ"ל הרשות הארצית לשירותי דת, מסר בתגובה:
כמנכ"ל הרשות הארצית לשירותי דת הוצאתי הוראה מפורשת מאז שנת 2004 האוסרת באופן מוחלט על המועצות הדתיות להשתתף )לסבסד (עובדים כולל נבחרים של המועצות הדתיות היוצאים לימי עיוןהשתלמויותהוראה וכו'.
 
למען הסר ספק בתאריך 10/1/07 הוצאתי מכתב חד משמעי לכל המועצות הדתיות האוסר עליהם להעביר ולו שקל אחד לטובת אלה מקרב עובדי / נבחריה מועצות הדתיות.
 
 
. " זו שחיתות פוליטית אחת גדולה.
זה הפך להיות מקום לג 'ובים וכיבודים למפלגות דתיות. אין עם מי לדבר, כולם חוגגים על חשבון האזרחים, שירות? הצחקתם אותי. המועצות הדתיות הם גוף עצמאי. אף אחד לא יכול לכפות עליהם כלום, וככה בדיוק זה נראה.
 
ומי שכן הגון, אין לו אמירה בתוך המערכת הזו.
 זה פשוט הרס דתיוידי כולם קשורות כל כך יפהמישהו צריך לבוא ולשחרר את כולם לחופשי".
 
 
בשנת 2016 היו הוצאות המועצה עבור השתלמות ודמי חבר בסך 31,187 ש''ח.
 
 
 

אני אברהם משיח רב ורואה חשבון מוסמך מתחייב לסגור את המועצה הדתית בדבעת שמואל ולהסיר את ידיות הדלתות.   מחלקה בעירייהכמו שיש בחלק מהמקומותוהתנאים יהיו  זהים לעובדי רשויות מקומיות,  כולל פיקוח.
 
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
_
 
_

מקוואות

מקוואות
שיפור תנאי העסקתן של הבלניותאם צריך לשפר את את שכרם של  עובדי המועצה הדתית, אין ספק כי הייתי בוחר לתמוך בצד של הבלנית עם המגבשמרוויחה  2,500 שקל לחודש.
 
מאידך נוכח התלונות אשר מועברות אלי מצד הנשים הטובלות,הנוגעות לדרג האחראיעל המקוהגיבשתי מספר נהלי עבודה הבאה לאלו הבאים במגע עם נשים טובלות
 
1. הבלנית לא תעשה בדיקה גופנית לשלילת חציצה אלא אם כן נתקשה לכך ע"י הטובלתבין בפהבצפרניםוכן אין לחקור על מצב משפחתי.
 
באחד המקרים גב' ע' עזבה את המקווה לאחר שהבלנית ליטפה את גבה בחיפוש אחר שערות סוררות. ""יצאתי מהמקווה עם דמעות".
 
2. הבלנית לא תפסוק בנושאים הלכתיים
אשה צעירה שהגיעה לטבילה יומיים לאחר שטבלה, והבלנית עכבה אותה שתספר לה מה קרה, אע"פ שהטובלת נקבה בשם הרב שהורה לה .
אין עם מי לדבר. הבלנית אמרה לי בפנים: 'אותי שכנעת, אבל הרב שלי לא מסכים".
 
טבילה  ביום- תתאפשר במקרים חריגים על פי היתר מרב.
 
אישור לטבול בלי שבעה נקיים- יש מקרים חריגים בהם קיים היתר מרב, על הבלנית לכבד זאת.
 
3. יש לכבד את דרישת הטובלת לפרטיות- גב'", ד' שמעה מהבלנית כי " :כי אם כולן תבקשנה לטבול לבד - לא תהיה לה עבודה".
 
4. הבלנית לא תיתן עצות לזוגיות- הבלנית דרשה להסיר את שערות רגליה "כדי להיות יפה בפני בעלה.
 
5. אין לקשור שיחה אישית ,עם הטובלת, מעבר לפרוצדורת הטבילה.
 
 6. אין להעיר לנשים המגעות ברכב למקוה בערב שבת.
 

אני אברהם משיח רב מוסמך מתחייב להביא בלנית שעברה הכשרהמישהי לא מקומיתכדי  להפחית את איהנעימות וכמובן לעשות מכרז מסודר כדי למנוע משרות כה חשוב להיות עוד גוב , אלא כמו שנהוג במגזר  העסקישבו שירות זה אלף-בית.
 זוג שמתחתן מקבל בשנה הראשונה לנישואיו כניסה חינם
 
 
 
מערך בודקות טהרה בגבעת שמואל
"כל כבודה בת מלך פנימה"
 
-החלפתי ממינס למרסילון ויש לי כתמים יומיים לאחר המקוה.
-ראיתי כתם בקינוח האם מטמא?
-אני לאחר הריון ולידה, כיצד מחשבים את זמני הפרישה
-יש לי כאבים בתשמיש המלווים בדימום-מה הדין.
שאלות נפוצות אלו נשאלות ע"י נשים ובעיקר כלות צעירות.
 לא תמיד נעים לגשת ולשאול את הרב. ומחשש לאיסור נוטים להחמיר. דבר הפוגע באיכות החיים ובזוגיות.
עבור נשים אלו יוקם מערך בדיקות טהרה בגבעת שמואל.
 נשים הרוצות להשתלב בנושאי טהרה על מנת לתת מענה לנשים מתבקשות לפנות בצור קשר.
            תנאי קבלה- אישור רפואי השולל עיוורון צבעים.
 
למשתתפות במערך בדיקות הטהרה בגבעת שמואל יוענקו כלים הלכתיים עיוניים ומעשיים לשם אבחון הבעיה ההלכתית בנושא טהרה. פסיקה במראות וייעוץ זוגי.
למשתתפות תוענק תעודת הסמכה.
 
מקוואות
כשדובר הקמת מקווה שלישי בגבעת שמואל שוחחתי עם הרבנים הראשיים בגבעת שמואל על כך שיש לבצע תכנון שיביא בחשבון את רוב השיטות בהלכה לבנות מקווה מהודר.
הצעתי את הדברים בפני הרבנים הראשים בישוב. מאחד קיבלתי תגובה צוננת והרגשתי כמו תלמיד שמבקש לערוך שיעור בגמרא במרכזו של מגרש כדורסל.
והשני התנצל כי הוא מתפקד ב30% מהיכולת שהייתה לו, ומכ"מ הוא ביקש כי אעלה על הכתב את הצעותיי והוא ינסה להעביר את ההמלצות בצינורות המועצה הדתית. אז למדתי כי יו"ר המועצה הדתית משמש כרב פוסק לצדם או שמא מעל הרבנים הראשים.
לאחר שנים קיבלתי אישור רישמי לחששותי בדברי הרב הראשי של ירושלים, הרב עמר  שיליט"א: "וכי בגלל שיש ברפואה היום מכשירים מתקדמים מאד מבטלים את הרופאים ומחליפים אותם בטכנאי מחשב?  בודאי שהרופאים הם העיקר, כך בודאי שהרבנים הם העיקר, רק הרבנים צריכים לתת את הכשרות.
...צריך לצאת לרחובה של עיר ולמחות על כך כי בנפשנו הדבר 
 
ןכן נכתב במסמך רשמי של מועצת הרבנות הראשית מאת הרב חזקיהו סאמין, מנהל אגף נישואין, כשרות ורבנים במשרד לשרותי דת: "האוטוריטה צריכה להיות בידי הרבנים במצב הקיים ראשי המועצות הדתיות מסירים את סמכותם של רבני הערים והופכים אותם לגמרי מיותרים. 
 
 
 
 

לגופו של ענין דיני מקוואות דורשים ידע הלכתי בנוסף ליכולת לקרוא תכניות הנדסיות הנערכות בתכנת אוטוקד המיוחדת לאדריכלים והנדסאים.
את ידיעותיי בתחום הנדסאי רכשתי כאשר שימשתי כמנכ"ל כספים בחברת אדריכלים  מבין הגדולות בארץ. חברה זו תכננה ופיקחה על פרויקטים רבים ביניהם בי"ח שיבא – תל השומר . מתקן אשפוז-בי"ח איכילוב. חברת ישקר-תפן, אזור תעשיה עתידים, ועוד.
 
מיסד החברה , מר משה זרחי תכנן את הכור הגרעיני בדימונה.
במסגרת עבודתי בחברה הייתי אחראי להוציא חשבונות ללקוחות שהזמינו עבודות אדריכלות בהתאם להתקדמות התכנון.
התקדמות התכנון נעשית בשלבים ולפי קנה מידה היורד והולך עד להתחלת העבודה בשטח וכן פיקוח במהלך הבניה.  
נסיון בקריאת תרשימים הנדסיים בנוסף להסמכה מטעם הרבנות הראשית בנושא מקוואות מעניקות לי יתרון יחסי בולט על כל המשתתפים בקבלת החלטות על בניית מקווה חדש בגבעת שמואל.
כבסיס לתכנון ההלכתי של המקוה החדש הצעתי תוכניות מקוה שנבנה בהנחיית הרב וואזנר שהינו אחד מגדולי הפוסקים. הפרוייקט בוצע ע"י קבלן מגבעת שמואל אשר באדיבותו הרבה שיתף אותי בתוכניות המפורטות.
על פי תוכניות אלו יש להביא לידי ביטוי מספר עקרונות בסיסיים 
1. המשכה- הזרמת מים שאובים על גבי קרקע מטהרת אותם למקוה (מסכת תמורה יב עמוד ב  וכן רמב"ם מקוואות ד,ט).
   בשו"ע נפסק (יו"ד רא,מד) שהמשכה כשרה רק אם יש רוב מים כשרים בלעדיה.
   בפועל נוהגים להשתמש בשיטת הכשר מים ע"י המשכה בתערובת של 15 חלקים של חול על 1 חלק מלט.
2. זריעה- הכשר זה מתבצע כאשר מציפים את האוצר במים שאובים (האוצר הוא 40 סאה לפחות ממי גשמים) עד שהמים העודפים נשפכים לבור הטבילה.
   המים השאובים "נזרעים" במי האוצר וכך משיגים יתרון של החלפת המים ושמירה על נקיונם.
   בשיטה זו יש מספר בעיות הלכתיות על כן נוקטים בד"כ בשיטה השלישית כדלקמן.
3. השקה- טה זו ממה במים שאובים נקיים ואז פותחים נקב בדופן המקוה ויצרים חיבור עם אוצר מי הגשמים פעולה המטהרת את המים השאובים.
גם שיטה זו אינה נטולת בעיות הלכתיות וכדי לפתור אותן משתמשים ברעיון שחידש האדמו"ר מחב"ד זצ"ל הנקראת מקוה על מקוה.
   במקוה על מקוה המים השאובים מתחברים בתחתיתם לאוצר מי הגשמים וכך לא פועל חוק הכלים השלובים .
   כדי להשיג את היתרונות שנמנו לעיל יש הכרח בבניה הנדסית מיוחדת המביאה למינימום את הרווח בין מקווה המים השאובים בהם טובלים לבין אוצר מי הגשמים, וזאת מאחר שחציצה עבה בין שני המקוואות תיצור פסול של סילון.
   כמו כן י לבנות בור טבילה עפ"י האדמו"ר הזקן לטובת אלו הטובלים בשכיבה תחת המים "כעין דג".
   לאחר הקדמה זו נחזור למקווה המתוכנן ברחוב שמחה הולצברג.
המקווה מתוכנן ל 3 מפלסים : מתחם טבילה לנשים, מתחם טבילה לכלות, מתחם טבילה לגברים.אני מצרף את תוכניות המקווה ומתקשה להבין איך הוא נותן פתרון לבעיות ההלכתיות שמנינו וכיצד יוציא את הטובלות בו מטומאה לטהרה.
        
 
פליאתי גברה כאשר סקרתי את התוכניות של המקווה העתיד לקום ברח' שמחה הולצברג.
התוכניות היו מבוססות על תכנון מקווה שנבנה בשנות ה50
אמנם מבחינה חיצונית המבנה מרשים (ואין רצוני להיכנס לאופן בו זכו ברבר אדריכלים בעבודה)
אולם מצד כשרות המקווה דרשתי כי יש לכלול שיפורים כדי לכלול את מירב השיטות, כפי שנהוג כיום.
 בתכנון המקווה יש להתחשב בשיטת החזו"א וכן בדעת האדמו"ר הזקן לשיטת חב"ד.
חימום המים במקווה - נעשה בשיטות של שנות ה- 50 הצורך חשמל יקר. יש לעבור למערך סולארי בעל יכולת אגירת חשמל.
כמו-כן יש לדרוש הכנסת הפילטרים לתוך המים והחלפת האוצרות כל שנתיים.

כל פניותי לקבל הסבר נידמו  כקול קורא במדבר, אז אולי יותר פשוט שהציבור הרחב ידע מי הרב שנתן הכשר לבנות מקווה בתכנון הנוכחי.
מפאת נבצרות הרב הראשי לגבעת שמואל, קיימתי שיחה עם בנו בן-ציון אלבז וזה הודה בפני כי אינו יודע מי משגיח ומלווה את בניית המקווה החדש.

האם זו לא דרישה אלמנטרית לקבל הכשר למוצר הלכתי שעלותו 7 מליון ש''ח כאשר חטיף במבה מצוי נהנה מ 2 השגחות כשרות. ואלי המסקנה הפשוטה היא שיש להנהיג את ענייני הרבנות בעיר ע"י רבנים ולא ע"י עסקנים שועלים קטנים מחבלים כרמים.
GO HOME BOYS.
 
 
לצערי , בכל מהלך תכנון המקווה החדש ברח' שמחה הולצברג, לא היה רב שנתן יעוץ הלכתי. כך שאיני יודע אלו מבין הנקודות שציינתי לרב זינגר קיבלו ביטוי בעדכון התכנון.
 
  אני מצרף התוכניות הקיימות של המקווה.
 
 
 
-----תוכניות מקווה-----
 
 
 
 
   

_

 
  
 P80326-113240.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 P80326 -113124.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 P80326 -113159.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 P80326 -113159.jpg
 
 
 
 
 
 
 P80326- 113235.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 DSC_0095.jpg
 
 
 

_

 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

_

הערוב
עירובין
"בשעה שתיקן שלמה עירובין ונטילת ידיים יצאה בת קול ואמרה : בני אם חכם לבך ישמח לבך גם אני."  (שבת יד)
בגמרא עירובין (סח א) ובריטב"א ובמאירי מובא שאין ראוי לת"ח לגור במקום שאין עירוב כדי שלא יכשל באיסור הוצאה והעברה, דא עקא, שהלכות ערוב מרובות ומסורות לת"ח ולמי שעוסק בכך בפועל. אמנם יש קשיים גדולים בהתקנת תיקוני העירובין כהלכתם וסומכים בזה על פתרונות דחוקים השנויים במחלוקת.
ונהגו העם לסמוך על תיקוני העירובין ובעלי נפש נזהרים מלהוציא גם במקומות כאלו.
על מי חלה חובת תיקוני העירוב- בתשובת החת"ס (או"ח סימן צט) כותב כי כל ממונה על הציבור צריך להשתדל לתקן את מקומו כדי שהציבור לא יכשל באיסור הוצאה ודבר זה אינו צריך לפנים ולראיה והוא מן השכל ומן המבואר להדיא בדברי חז"ל...
בגבעת שמואל ת"ו המצב קל יחסית. היקף הישוב הינו כ 11 ק"מ ונתחם במחיצות טבעיות, מבנים וגדרות. עם זאת נמנע הרב המקומי מלתת אישור על הערוב והמועצה הדתית בגבעת שמואל נאלצת להסתמך על ארגון עלום שם מירושלים ("מכון השבת והגאולה") שלא ידוע מי עומד מאחוריו והאם נציגיו אכן מוסמכים לפסוק בדיני עירובין, מה שרק ידוע וניכר לעין הוא בזבוז כספי הציבור, הגובל בחלמאות.

חלמאות-לפני כ150 שנה שילמה-מימנה ממשלת ארה"ב חיבור מסילת רכבת מהחוף המערבי לאוקיינוס האטלנטי. הזיכיון הוענק ל-2 חברות לסלילת פסי ברזל , "יוניון פסיפיק" ו- "סנטרל פסיפיק" . החברות החלו לסלול את המסילה משתי צדדים במקביל עד אשר היו אמורות להיפגש באמצע.
כל חברה קיבלה תשלום על כל מייל מסילה שסללה בסך 48,000 $ למייל. וראה זה פלא החברות המשיכו לסלול ולסלול ואף שהיו סוללים זו במקביל לזו והדבר נמשך לאורך מיילים רבים , עד שפקיד ערני בוושינגטון שם להונאה סוף והורה לחבר את שתי המסילות וכך נקבע "יתד הזהב", בחיבור 2 המסילות.

גם בגבעת שמואל ארע מחדל מעין זה . ברחוב דרך המלך שבצדה המזרחי של גבעת שמואל ישנו תל עפר המשמש מחיצה טבעית וטובה לישוב. למרות זאת העמידו עמודים ובוצעה עבודה מיותרת בשווי עשרות אלפי שקלים.
הוצאה מיותרת זו הייתה נחסכת אם המחליט בשטח היה רב מוסמך הבקי בדיני עירובין ולא ארגון פרטי המונע משיקולי רווח.
 
הוצאות המועצה האנטי דתית במשך 5 השנים האחרונות על חוטי הערוב ועמודיו הסתכמו ב 190,000 ש''ח.

המצב בשטח כיום- ניהול רשלני של המועצה הדתית בגבעת שמואל גורם לתושבי גבעת שמואל לחלל שבת, פשוטו כמשמעו.
  1. באישור על כשרות העירובין נציין כי העירוב חל רק על טלטול בתוך הישוב אך לא אל מעבר לערים הסמוכות.
כאמור גבעת שמואל זוכה לעירוב כמעט טבעי לכל אורך היקפה וא"כ מדוע לא לדרוש את הסדרת המעבר לערים הסמוכות רמת גן , פתח תקוה וקריית אונו מדוע בשבת הופכת גבעת שמואל לגטו שיציאה ממנו כרוכה בחילול שבת.
 
בדיקת ערוב כל ערב שבת
 
אישור הערוב מתייחס לנקודת זמן בודדה במימד הזמן.
יש לעשות בדיקה של הערוב בכל ערב שבת כדי לוודא שכל המחיצות וצורות הפתח עומדות בשלמותן, ומקיימים בזה מצוות "והכינו את אשר יביאו".
 
ובשו"ת "דובב מישרים"( ב, כח)   פסק שהיכן שאפשר לבדוק אין סומכים על חזקת כשרות של הערוב.
 
[לאור עבודות התשתית הנרחבות במזרח גבעת-שמואל אין לסמוך על חזקת כשרות]
 
כמו-כן יש למפות את הערוב תוך ציון המקומות המועדים לתקלה כגון צורות הפתח (נהוג לקשור סרט צבעוני) תל המתלקט ומחיצות זמניות.
 
התקלות המצויות בערוב של גבעת-שמואל:
מחיצת אבן,עץ -שנפלה או נטתה פחות מ 25 מעלות ביחס לקרקע .
תלולית עפר (=תל המתלקט) שפונתה בעקבות עבודות עפר במקום.
צורת הפתח- חוט נקרע או ירד מתחת ל 10 טפחים (קיבל בטן).
גדר חוטים- שהתרחקו ג' טפחים זה מזה.
 
כאמור כל עירוב עיר צריך בדיקה מידי פעם. ובמציאות של גבעת שמואל המתפתחת ללא הרף, חוטים נקרעים ,חומות ערים בסיסיים נהרסות ונשארים פרצות. האדם האחראי מטעםכ המועצה הדתית ג"ש הינו מר גבי  פרטוש מנהל מחלקת תחזוקה בעירייה, גבי שהינו איש יקר ומסור אך מסופקני אם עבר הכשרה בדני צוה"פ ולחי, ותל המתלקט ע"מ שהתושבים יוכלו להוציא אף מפתח ביתם בדרכם לבית כנסת.
 
  1. במשך שנים השטח המצוי בין גבעת שמואל לדרך רבין היה מוגדר כחקלאי. ואכן בכל שנה היו נזרעים בו תפו"א, בוטנים ועוד.
הלכה בשו"ע ששטח חקלאי מבטל את כל הערוב הקיים. (סימן שס"ג)
במילים אחרות במשך שנים ביטל השטח הנזרע את הערוב בגבעת שמואל, כל מי שהוציא ממחטה חילל שבת, וקולר תלוי בצווארי הממונים.
וכך אמנם התריע הרב רפי שטרן מגבעת שמואל לפני שנים אולם למעשה בשעת הדחק להקל כאשר שטח הזרוע הינו במיעוט שטח מיושב המוקף. (ביה"ל בשם דבר שמואל)
אולם לכו"ע אין להקל לטלטל בשטח הזרעים עצמו.
האם לאחר שיבול נקטף חוזר השטח להיתר טלטולו. ביה"ל עצמו מסתפק ומסקנתו להחמיר ועל כן יש לנתק חוט אחד מצורת הפתח המקיפה את השטח ולחזור ולחברו.
                          
 
 
 
 
 
  1. התפארות המועצה בערוב מהודר אינו עומד במבחן המציאות.
גם כיום יש כל מי שעובר בדרכי העפר בין רחוב דרך המלך לדרך רבין(יש 3 שבילים סלולים) עובר על איסור טלטול בקרפף שכן שטח זו הגם שמוקף צוה"פ, אינו מתיר את הטלטול בו, שכן לא הוקף לדירה, ושוב דוגמא ל"ראש קטן" מצד הארגון שנשכר ע"י המועצה הדתית הנובע מניהול לא תקין של כספי ציבור.
 
 
ערוב חצרות
ערוב חצרות הינו ערוב הנעשה בנוסף לערוב הרגיל של העיר ומטרתו להתיר הוצאת חפצים מבית לבית דרך חדרי מדרגות והרחוב.
המכנה המשותף בין ערוב חצרות לערוב הרגיל הוא ששניהם באים לערב רשויות לכדי רשות יחיד אחת.
אולם בעוד שערוב רגיל נועד להפוך את כלל הרשויות בגבעת שמואל לכדי רשות יחיד הרי שערוב חצרות הינו תקנת חז"ל בשלב שני ע"מ להתיר הוצאה מרשות יחיד לרשות יחיד.
הבדל נוסף הוא שהערוב הרגיל נעשה בשטח לעיני כל ע"י הקפת גבעת-שמואל בצורות הפתח, וקל לעיין מקצועית לזהות פרצות,הרי שערוב חצרות נעשה רק ע"י רבני העיר בחבילת מצות משנה לשנה (בד"כ חג פסח אחד למשנהו) ובאופן המוצנע.
מי יכול לעשות ערוב חצרות
ערוב חצרות בעיר גבעת-שמואל יכול להיעשות רק על-ידי רב שקיבל מינוי מטעם הרבנות הראשית לישראל או באי כוחם.
הסיבה לכך היא שיש בעיר גבעת-שמואל תושבים שאינם משתתפים בערוב כגון מי שאינו בן ברית, ועל מנת שהערוב יתפוס צריך שלרב הראשי תהיה זכות חוקית להיכנס לביתם אף בניגוד לרצונם.
בחודש תמוז התשס"ד שכרו הרבנים הראשיים לישראל רשות משר האוצר, שר הביטחון ושר ביטחון הפנים עבור רבני הישובים בכל מקום בארץ.
אף שאין לשרים הנ"ל סמכות להיכנס לביתם של אנשים, בימים כתיקונם ,מכל מקום בזמן חירום יש להם סמכות חוקית ועל כן ניתן לשכור מהם.
(ובזאת סומכים על דעת הגרש"ז אויערבך זצ"ל והגר"א נבנצאל שליט"א. ויש מקומות שאין סומכים על היתר זה כדעת הר' אלישיב זצ"ל)
על ההסכם הנכחי ,המקנה רשות לרבנים הראשיים ולבאי כוחם להניח חפץ כלשהו בבתים ברחובות ובמבואות כפי שנדרש על ידי ההלכה למשך 52 שנה, חתומים בנימין נתניהו, שאול מופז, צחי הנגבי.
 
הסכם קודם נחתם בתשמ"ד על ידי שר הביטחון משה ארנס ותוקפו היה 20 שנה.
ההסכם הראשון נחתם בשנת תש"ט ע"י דוד בן-גוריון ז"ל, שהיה ראש ממשלה ושר ביטחון והשר לענייני דתות הרב מימון ז"ל.
מה קורה בגבעת שמואל
במשך השנים נעשה ערוב חצרות על ידי הרב זינגר זצ"ל ולאחריו על ידי הרב אלבז שליט"א.
לצערנו, הרב אלבז שליט"א אושפז בבית חולים לפני פסח תשע"ט ולא יכל לעשות הערוב כמקובל מדי שנה.
ביום כ"ח אייר תשע"ט הפנה מר א.כ. שאלה לבנו של הרב אלבז שליט"א והאחרון אישר שלא נעשה ערוב חצרות בפסח תשע"ט מפאת מחלתו של הרב.
ובזאת אנו מתריעים בשער בת רבים כי אין ערוב חצרות תקף בגבעת-שמואל.
למרות הפניות למועצה הדתית, אני מסופק אם העסקנים שבמועצה הדתית מודעים לבעיה ההלכתית.
הכשלת הרבים תלוי בקולר אלו המתיימרים לעסוק בענייני רבנות אף שאין להם הכשרה לכך.
הרבנות שייכת לרבנים ולא לעסקנים

אני הרב אברהם משיח מתחייב בזאת לדאוג לתיקון המצב הקיים באמצעות פתרונות חדשניים ובעלות נמוכה, ביותר ממחצית מהעלות הנוכחית, על מנת לאפשר מעבר חופשי בתוך העיר ומחוצה לה בשבתות.
 
 
 
 התפתחות בעניין הערוב
בעקבות הדרישה הציבורית נעשה ערוב חצרות ע"י בנו של רב העיר.
 
 
 כמה עולה אחזקת הערוב  לפי שנים (לא כולל משכורות) 
 שנת 2014-  20,179  ש''ח
 שנת 2015-  74,648 ש''ח
 שנת 2016- 25,632 ש''ח
 שנת 2017-  39,250 ש''ח
 תקציב לשנת 2018- 30,000 ש''ח
סהכ כ190,000 ₪ 
 
 כמה גורמים משתתפים בערוב בגבעת שמואל 2019-
 
 
 
 
כמה עולה לנו הערוב בגבעת-שמואל 2019
1. יו"ר מועצה אנטי דתית.
2. גזבר מועצה אנטי דתית.
3. מנהלת מחלקה.
4. מזכירה.
5. מנהל אגף תרבות תורנית.
6. מכון חרדי בשם שבת מקדש וגאולה מירושלים.
7. מח' התחזוקה בעירית גבעת שמואל.
8. הרב רפי שטרן.
9. הרב הראשי.
10. הרב בן ציון אלבז.
עוד על מחדלי המועצה הדתית בגבעת שמואל בנושאי כשרות, טהרה
ומשכורות בכירים,  חפש בגוגל: הרב אברהם משיח.

 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
_
 

_

זכויות חילונים
 ח"כ מיכה גולדמן - חבר ועדת הפנים 
בעבר, אברהם פורז אמר, אנחנו צריכים שירותי דת תאורטיים...אולם אמירה זו אינה מקובל גם על אנשים חילוניים כמוני...
אני גדלתי במושבה של הרב לוין שבא מחצרו של הרב קוק. הרב לוין היה שנים רבות רבה של כפר תבור וראינו אדם של איש עבודה ותורה. כילדים ונוער התקרבנו לדת. אני עוד שייך לדור שמגיע לבית הכנסת, ילדיי לא מגיעים לבית הכנסת.
אם לא נעשה את הרפורמה ואת השינויים ולא נדע לצמצם את הפעילויות המיותרות שיש בהן בזבזנות כספית על מנגנונים ומינהלות, אנחנו חוטאים. יש אבסורד אחד גדול, אפשר לאחד
פעילויות מינהלתיות למרחבים גדולים יותר ...הרפורמה חשובה ואפשר היה להעביר את כל טיפול המועצות הדתיות לרשויות המקומיות, תוך בקרה. אפשר לעשות זאת בשלבים, להעביר שליש לעיריה ושני שליש ישארו כרגיל. העיריה תעשה זאת במינימום של כוח אדם. אפשר לעשות טוב יותר, יותר לצרכי דת ופחות לצרכי שכר.
 
 ח"כ יואל רזבוזוב- יש עתיד - חבר ועדת פנים
 
90% הולך למשכורות ורק 10% לפעילות. אני יכול להגיד שיש ציבור חילוני שבכלל לא משתמש בשירותי המועצה הדתית וכשהוא משתמש הוא משלם על זה כסף והרבה כסף. עשינו חישוב, רישום נישואין, פתיחת תיק והכול ביחד עולה 1,121 ₪.
הרב הראשי לישראל הרב ישראל לאו :
הנושא הזה ש- 92% מתקציב המועצה הדתית הולך למשכורות ונשאר פחות מ- 10% לשירות הדתי נטו, קרי, המקוואות, העירוב, שיעורי התורה, אחזקת בתי הכנסת, קליטה רוחנית של עולים, מכונים לבר-מצווה וכדומה.
. אפשר בהחלט להקדיש יחם גדול יותר לשירותים הדתיים עצמם, וממילא גם התדמית של המועצה הדתית תהיה יותר הסברתית, יותר מחנכת, יותר דואגת לשיעורי תורה, יותר מקרבת בין דתיים לבין אלה שאינם דתיים. היא תהיה שונה מכל מה שאנחנו מכירים היום. הדבר הזה בידינו וניתן לעשותו.
 
 
אני הרב אברהם משיח מתחייב לדאוג לנושאים הבאים :
 
1. יחס של כבוד  לכל תושב בפנותו לבית הכנסת.
    כל בית כנסת יקצה מקומות ישיבה עבור אורחים תוך סימון בולט על מיקומם.
 
2. אין לנצל את חוסר התמצאותם של האורחים הפוקדים את שערי בתי הכנסת ע"י
    הוצאת כספים שלא כדין, ובמיוחד בבר מצוה או בשבת חתן.
 
3. שמירה על זכות החילונים במרחב הציבורי. אין להרשות בשום פנים הליכה על הכביש 
    בשבתות ביציאה מבית-הכנסת לאחר התפילה. אין להתגודד בפתח בית כנסת לאחר
    התפילה בשבת.
 
4. פיתוח מיזמי תרבות המתאימים גם לאורח חיים חילוני, חידוני תנ"ך בין בתי הספר בעיר ובקרב האוכלוסיה הכללית.
 
5. נערי בר מצווה דתיים מלמדים נערי בר מצווה חילוניים.
 
6. כל חילוני זכאי לקבל עזרה וייעוץ הלכתי מטעם המועצה בכל הנוגע לכל שאלה שיש לו 
    במעגל החיים.
 
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

_

_
 לשכת סתם בגבעת שמואל
כל תלמיד חכם צריך שיידע כתיבת סת"מ.
 
אני הרב אברהם משיח מתחייב להקים לשכת סת"מ מקצועית בגבעת שמואל אשר תאויש ע"י סופרי סת"מ תושבי גבעת שמואל.
 
1. לשכת הסת"מ תאפשר בדיקת תפילין ומזוזות וספרי תורה על פי תקנים אחידים ובמחיר
    מסובסד.
 
2. לא עוד הסתמכות על מכונים בבני ברק, המציבים בחזיתם מומחי שווק עבדקנים,
    המנצלים את חוסר הידיעה של הנזקקים לשירותיהם, דבר הגובל בעשיית עושר ולא במשפט.
 
3. הדרכה של סופרי סת"מ.
 
 
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
_
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

_

 מערך רישום נישואין בגבעת שמואל
הקדמה-
חוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין מאפשר לכל זוג להירשם לנישואין בכל עיר.

 אגרת נישואין - עומדת על 700 ש''ח. ונגבית מכח תקנות שירות דת היהודיים (אגרות שירותים) התשעד 2013. ישנן הנחות הקבועות בחוק
  זוגות שנרשמו תשלומי אגרות בנכוי הנחות אגרה ממוצעת לזוג
2016 126 108,867 711
2017 601 268,046 446
.
מדוע יש קפיצה משמעותית במספר הנרשמים ומדוע יש ירידה באגרה ממוצעת הנגבית, וכן יש לשאול מדוע       ב -2016 גבו אגרות יותר מהקבוע בחוק

בפועל בשטח
המועצה גובה סכום כספי ניכר עבור רישום הצורך כמה דפים.  קיים מנגנון של הנחות, השימוש בו אינו אחיד.  חוסר פיקוח מביא לכך שזוגות מבני ברק נרשמים ללא עלות והמבחן פשוט הוא השוואה בין הכנסות המועצה מאגרת רישום לבין מס' הזוגות שנרשמו.
 
כדי לשבר את האוזן נגלה כי מספר הרשמים לנישואין בכל הארץ לשנה הוא 34,000 ומתפרסים על 135 לשכות רישום, כלומר כ-250 רישומי נישואין בממוצע ללשכה אחת , בעוד שבגבעת שמואל  המונה כ-27,000 תושבים נרשמים לנישואין 601 זוגות.
תוצאות המבחן מראים על גביה לא אחידה , מספר נרשמים לא סביר ורק לאחראי על המועצה- הפתרונים.
השוואת מעמדן של בנות המדרשה ברישום לנישואים- יש עוות במצב בו בני ישיבה מקבלים הנחה של 40% ואילו בנות מדרשה משלמות מחיר מלא.  

 
אחזקת רב רושם נישואין במועצה דתית גבעת שמואל- עלות של 103,222 ש''ח כפי הצעת תקציב 2018.
נקודה למחשבה, במועצה הדתית בתל-אביב-יפו אין רב רושם נישואין כלל.
 
 

אני הרב אברהם משיח מתחייב לבטל את אגרת הרישום לתושבי גבעת שמואל.
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
  
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
_

_

 תקציבים לבתי הכנסת בגבעת שמואל
בתי הכנסת בגבעת שמואל מספקים את הסל הדתי המשמעותי ביותר עבור תושבי גבעת שמואל.
 
פעילות מבורכת זו כוללת תפילות שעורי תורה קבועות הרצאות שונות.
 
עלינו להידרש לשאלה : כיצד מממנים בתי הכנסת את הוצאות תפעולו של בית הכנסת. מי נושא בעול הניקיון, חשמל, הפרסום.
 
בפועל תמיכות ניתנות לבתי כנסת מקורבים בלבד וללא שקיפות ציבורית:
   עמותה המקורבת לרב הראשי- 45,000 ש''ח,
   אילני חסד-35,000 ש''ח, 
   מדרשית אוריה- 10,000 ש''ח,
   בית כנסת "שבת אחים"- 40,000 ש''ח,
תמיכות עד 10,000 ש''ח לגורמים הבאים: בית-חב"ד, בית כנסת משכן-שמואל, בית כנסת אהבה ואחוה, בית כנסת משכן שלמה ויוסף, בית כנסת רמת-דקלים, מכון צומת.
 
 יש לפרט את הקריטריונים להם זכאים בתי הכנסת לתמיכה כספית המשמשת למתן שרותי דת לתושבים אך ורק על בסיס שוויוני בלבד.

אני הרב אברהם משיח מתחייב שאדאג לכך שהמועצה הדתית תממן בתי כנסת המעניקים שרותי דת באופן שהעלות לא תיפול במישרין על חברי בתי הכנסת בלבד, לפי מפתח אחיד וללא משוא פנים.
  
להלן פרוט התמיכות עבור בתי כנסת הנמצאים בשלבי בנייה
 
 
 
 
 
להלן פרוט התמיכות עבור בתי כנסת הזקוקים לשיפוץ 
 
 1השלמת בתכנ'ס.jpg
 
 
 
 
 2שפוץ בתכנ'ס.jpg
 
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

_

_
בית דין לדיני ממונות
"ואלה המשפטים אשר תשים לפניהם" – מכאן למדו חכמים את חובת הפנייה לבית דין הדן על פי תורה.
בעקבות שינויים החלים במבנה המשפחה בישראל נאלצה ההלכה להתמודד עם מגמות שונות התופסות מקום בבתי המשפט האזרחיים.
אחד הנושאים המרכיב את פסיפס שלום הבית הוא הנושא הכלכלי, חלוקת הנטל הכלכלי בין ההורים.
הבעל מתחייב בכתובה "ואנא אפלח ואוקיר ואזון ואפרנס וכו'            כמו כן חוב האב לזון את ילדיו.
ומקור הדין בגמרא בכתובות נח ע"ב מובא כי חז"ל תקנו כי השתכרותה של האשה שייכת לבעלה וזאת כיוון שעל הבעל מוטלת החובה לפרנס את אשתו. והטעם לתקנה הוא משום "איבה" דהיינו שאם האשה תשמור את הכנסותיה לעצמה בעוד שחובת מזונותיה תיפול רק על הבעל והוא הדבר למתח וריב בין בני הזוג. (מאידך יכולה אשה לומר איני ניזונית ואיני עושה כיוון שתקנת חז"ל באה להיטיב עם האשה ולא להשית עליה חובה).
האם ניתן לחייב מבחינה הלכתית אשה למצוא עבודה ולשאת בנטל הפרנסה בין בזמן הנישואים ובין בעת פירוק הבית .ר"ל.
לענ"ד גם הפסקה ההלכתית משתנה כיוון שעל – הדיין להביא בחשבון את החובות הזכויות והאיזונים הנדרשים לקיים מערכת יציבה של חיי הנישואין.
עוד נושאים הנידונים בבית הדין
בפני בית-הדין נערכים דיונים בתחומים שונים:
  • עובדים ומעבידים
  • שכירות
  • תיווך
  • נזקים
  • הפרת חוזים ועוד
משך הדיונים בבית – הדין קצר ופסק הדין ניתן בתוך מספר שבועות. כידוע ההלכה מחייבת לפנות בכל דיון משפטי לבית דין הדן על-פי התורה. כל מי שנזקק לדיון כזה מוזמן בזאת להתדיין בפני בית – הדין לדיני ממונות
"ואשיבה שופטיך כבראשונה...
אחרי כן יקרא לך עיר הצדק קריה נאמנה"
 
בית הוראה
על מנת לאפשר לציבור נגישות לפתרון בעיות הלכתיות יומיומיות, יוקם בית הוראה מרכזי בראשות רב העיר,
 
בבית ההוראה, ממנו תצא תורה והלכה, לכל תושבי העיר, ישמשו בעלי השכלה ותלמידי חכמים, אשר עירנו גבעת שמואל נתברכה בהם.
 ניתן להתקשר לבית ההוראה בכל שאלה הלכתית. גם בשאלות Pre Rulling
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

_

2. 
הצצה לעבודתו של המבקר הפנימי בעירית גבעת שמואל   אחת מהפעולות שנקטו חיילים דתיים לרומם את האוירה או להקל על תנאי השרות הייתה "תחמון" המפקד החילוני. הלה עמד נבוך נוכח "הלכות" שנוצרו יש מאין אשר הסבירו נימקו והטעימו מדוע החיילים הדתיים פטורים ממחויבויות ותורנויות, אשר היו מנת חלקם של שאר החיילים. תפילה במניין, ספירת העומר, סליחות, שנת שמיטה, תענית דיבור/ציבור, חוה"מ, היו מילות קסם אשר השאירו את החיילים החילונים פעורי פה נוכח "קומבינות" שהשיגו חבריהם הדתיים. לאחר הצבא פנה כל איש לדרכו, מגזר עסקי או ציבורי או שמא לפוליטיקה. אך העיקרון של ניצול חוסר התמצאות בהווי הדתי נשאר ואף העצים. תרשו לי להציג דוגמה אמיתית מהחיים, באופן בו מועצה "דתית" מסבירה הוצאת כספי ציבור לאדם חילוני, בשם מר דוד שרוני שהינו מבקר פנימי בעיריית גבעת שמואל, ואשר נדרש לערוך ביקורת בספרי המועצה הדתית בגבעת שמואל לשנת 2016. מדובר בשלשה מסמכים : 1. דו"ח ביקורת של המבקר.             
                             2. מכתב תגובה, מאת יו"ר המועצה הדתית.                    
                             3. הסבר המועצה הדתית.    
 
 1הזמנה לישיבה.jpg
 
 
 
 
 2תוכן.jpg
 
 
 3דף בקורת.jpg
 
 
 '3דף בקורת.jpg
 
 
 
 4הבהרות.jpg
 
 
 
 '4הבהרות.jpg
 
 
 
 5נספח2.jpg
 
 
 
 '5נספח2.jpg
 
 ''5נספח2.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1. כ 50% ממכתב התגובה של המועצה הדתית לרוממות הביקורת וטוהר המידות וכן כיצד חורטת על דגלה את מסקנות המבקר ואת נכונותה לשיתוף פעולה, (סע' 1, 2, 3, 4, 6, 7, הערה לסיכום. במכתבו של יו"ר המועצה).      כיצד מתיישבת תגובה זו עם הפעולות בשטח אשר דחו את בקורת המבקר משנה לשנה בתואנות שונות עד שלבסוף נערכה בקורת על דוחות     2016 רק בסוף 2018 והמסקנות התפרסמו ב 2019, כך שיו"ר המועצה האנטי דתית מתנצל כי אינו זוכר.  
 
2. מינוף הביקורת לצורך גזירת "קופון"- המועצה הדתית כל כך נפעמת מהביקורת ולכן מחליטה להעסיק חבר מפלגה נוסף שיקבל משכורת מקופת הציבור בתואנה של תוספת ביקורת עפ"י נהלים ממשלתיים.  למותר לציין שמכרז הנדרש בחוק לא נעשה , כי יש "הסכמה" שרק איש מפלגה הוא הכי מתאים.
 
3. תרבות תורנית- זהו הטיעון האולטימטיבי המצדיק כל הוצאה באשר היא.    המילה "תרבות" מייצגת מושג ערטילאי של קידמה. רמה מוסרית גבוהה, ומעל לכל פחד להתעסק בה כי מי רוצה להיות מוצג כתוקע מקלות בגלגלי התרבות.     גם אחותה "התורנית" מהווה מעלה מיוחדת העולה לאין ערוך על שרותי דת בנאליים ככשרות וערוב.     כך או אחרת שילוב שתי המילים מהווה מקור תקציבי לכל הוצאה וכך מנצלת המועצה את הסעיף "ומלבישה" אותו על 70% מהוצאות עליהם דיבר המבקר.   ראה במסמך 3 העוסק  ב"הסברים" של המועצה.  עלי לציין כי גם העירייה מעסיקה כ 2  עובדים האחראים על הווי ותרבות . עובדה המייתרת את משרת מנהל אגף תרבות תורנית במועצה האנטי דתית , משרה ללא תקן לחבר מפלגה נוסף.     הוצאות תרבות תורנית קפצו מ-280,000 ש''ח בשנת 2011 לסכום של 750,000 ש''ח בשנת 2017 עליה של 300%       בואו נבחן מקצת הוצאות עליהם דווח כי הם "תרבות תורנית".         תשלום סך 3,000 ש''ח לחברת צילום "קליפת נוגה" - מהסבר המועצה מתברר כי הסכום כולל בתוכו לא רק צילום אלא תשלום לרב אוסטרוף ולרב אמסלם אשר נבחרו ל"האדיר את מורשת גדולי יהדות ספרד ומזרח".     האם חלילה מדובר במצב בו הרבנים עצמם משיקולי מס לא מקבלים כסף באופן ישיר אלא רק נותנים חשבונית עבור הרצאה באמצעות אחד הספקים ?! ואם ברצונכם ללמוד מהי קליפת נוגה במונחי קבלה ומיסטיקה עליכם להשתתף בשיעור אחד של "קבלה" שהמועצה בחרה לשלם עליו 1,000 ש''ח, לא פחות!!! וכאן הערה למבקר, מר דוד שרוני הנכבד: גם אם אתה לא מבין ב"קבלה" ואף שיעורי תנ"ך הינם סימן שאלה (עיין בהערה לגבי שיעוריו של דורון איזנטל) בשבילך וכל שכן כשמדובר "באימון כושר  אישי" לפחות תתמקד בעלות לשיעור ולפחות תשווה בין עלות השיעורים וכמה משתתפים היו אם בכלל.
 
4. המועצה אינה מסתפקת ברבנים מתוצרת מקומית כגון הרב שמואל יניב שליט"א (12,500 ש''ח עבור הנחיה ) אלא מיבאת רבני חיזוק עבור הבורגנים חסרי האמונה בישוב, והפעם נבחרה כמו בכל שנה ישיבת הר אמור(= אהבה עפ"י הבנת המבקר). והעלות 23,000 ש''ח.
 
5. במסגרת "תרבות תורנית" רוכשת המועצה חוברות שנכתבו ע"י הרב  בכר לזכרו של רב הישוב. הנהלים קובעים כי עד 3000 אין צורך במכרז אולם המועצה "שוכחת" כי תשלום עבור 100 חוברות הסתכם ב 6,510 ש''ח.אשר חולק ל 2 המחאות, סגולה בדוקה לחמוק מעיני המבקר. והערה למבקר-האם 65 ש''ח לחוברת נשמע סביר ?
 
6. שירי נשמה עם הזמר אברימי רוט- גם אם המבקר אינו מאמין בהימצאות נשמה, והצורך לשיר לה שירים, אך עליו לשים לב שהמועצה מזמינה את האמן הנ"ל כל שנה בטענה שהינו "ספק יחיד".     זמר שהוא ספק יחיד- אתם צוחקים עלינו.     שולי רנד, חנן בן ארי, ישי ריבו, עמיר בניון, ארז לב ארי, יונתן רזאל ועוד אחרים המרכיבים בן רגע פלייליסט ישראלי יהודי. יש כאלה שנשמתם מעדיפה לשמוע את האומנים שבשלוב קל של ציטוט מן המקורות הופכים ליקירי המגזר - את עומר אדם עם "מודה אני" או רמי קלינשטיין עם "מתנות קטנות" גם שלומי שבת יכול עם השיר "מלוא כל הארץ כבודו".
 
7. התקנת מצלמה במקווה שי עגנון- מדובר במצלמת אינטרקום שנועדה לודא שהעומדת בפתח המקוה הינה גברת המעונינת לטבול.     ועבור מצלמה זו שילמה המועצה 9,243 ש''ח. לא נשמע סביר אלא אם כן הותקנו עוד מצלמות, ואם כן, יש רק לקוות שאינן מסכנות את פרטיותן של הנשים הבאות בשערי המקווה.
 
8. שכירות אולם אירועים בית כנסת נוה שמואל- עפ"י הסכם שיש למח' נכסים בעיריה עם בתי הכנסת, יכולה המועצה להשתמש באולם בית כנסת אשר נבנה על שטח ציבורי לצורך ציבורי ללא תמורה. ואמנם מבקר העיריה מר שרוני קובל על כך שהאולם נשכר בתשלום. מה שמבקר "לא יודע" זה שהאולם שייך לבית הכנסת של ראש העיר ומיותר להוסיף דבר.    
 
  כן, כך נראית העיירה שלי...  
מוגש כשרות לציבור מטעם הרב אברהם משיח, תושב גבעת שמואל מוסמך לרבנות עיר ורואה חשבון.  
 

 

 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

_

 3.  ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
פנייה אישית למבקר הפנימי  של עירית גבעת שמואל מר דוד שרוני.
אדוני הנכבד, אינני יודע מהי הכשרתך המקצועית וכיצד נתמנית לתפקיד מבקר הפנים בעירית גבעת שמואל, אבל כיון שאתה עולה לנו 617,573 ש''ח לשנה, נא קבל מספר תובנות מרו"ח שידיו לו רב (תרתי משמע) בביקורת ברשויות המקומיות.
נתחיל ב 3  אקסיומות שהן כללי זהב בביקורת חשבונות ברשויות מקומיות.
 1.   מאז ומעולם גופים ציבוריים נהנים מתקציבי עתק ומאנשי ציבור השואפים לחלקם באופן המיטיב עם מעמדם הציבורי ו/או הכלכלי.
 
 2.  לעולם יתבצעו העברות כספי ציבור למקורבים בסעיפים שהגדרתם מעורפלת כגון תרבות תורנית ו"הוצאות אחרות".
 
 3.  לעולם לא יהיה עודף תקציבי בפעילות המועצה הדתית.ואף אם "ארע" שחסכו כסף בסעיף אחד, הרי הוא יופנה מיד לתרבות תורנית ו/או להוצאות אחרות. וזה הבזבוז הגדול כי אסור   שכסף ישכב ללא מטרה וחייבים להוציאו בכח.   
 

 
כעת הנך כשיר לבחון  את נתוני הדוחות הכספיים של המועצה הדתית גבעת שמואל.
 בטבלה זו מוצגים נתוני אמת שהושגו תוך סיכון אישי של גורמים מתוך המערכת ,על מנת לעזור לך בתפקידך, להוציא את האמת לאור, לטובת תושבי גבעת שמואל.
לצפיה בטבלה
 
 
  
הנך רואה כי סעיף תמיכות לגופים ולאנשים פרטיים שיו"ר המועצה הדתית חפץ ביקרם עולה בהדרגה עד לשנת 2013 ומגיע לשיא של 320,561 ש''ח.
בשנת 2015 הוחלף רו"ח ובין צעדי המנע והזהירות הורידו פרופיל ולפתע נמצאה דרך לחסוך בהוצאות וסך סעיף התמיכות יורד לסכום אפסי של 12,843 ₪ ובסה"כ מצליחה המועצה האנטי "לחסוך" כ 120,000 ש''ח,אך מכיון שאי אפשר לחנוק לגמרי את המקורבים התמיכות נותבו לסעיפים הלקוחים מחדר הנחיצות כפרסומים והווי דת ואירועים.
מכאן ואילך התמיכות כביכול "מסתכמות" רק ב 35000 ש''ח לשנה עבור אילני חסד בתור קמחא דפסחא. ואת הכסף הגדול של התמיכות שאותם רוצים להסתיר קוברים בסעיף הווי דת ואירועים ,עובדה המביאה לעלייה מטאורית הנראית בעליל.
 
ומה יש ליו"ר המועצה האנטי דתית לומר על הבדיחה?      לצפיה בנוסח המלא
כמו כל יהודי ,יליד רחובות , גם הוא עונה בבדיחה ולהלן ציטוט ממכתב התגובה              : 
 
לקרא ולא להאמין !
פעילות תרבות תורנית נעשים בהתאם לתקציב מאושר של המועצה הדתית...
להוי ידוע כי תקציב המועצה הדתית מהווה תוכנית עבודה שנתית כתובה. (הדגשה במקור)
ומבלי למצמץ -  "זה לא ריאלי להכין תכנית עבודה פרטנית על פעולות תרבות תורנית מאחר והתקציב אינו בנוי בסעיף זה על משכורות ושכר אלא על פעילות תרבות תורנית לא תמיד צפיות."
כלומר זו באמת לא היתה אשמתו של יו"ר המועצה האנטי דתית שנאלץ לחרוג ב-350,000 ש''ח מהתקציב שהרי פתאום ביום בהיר נפלו עליו חגי תשרי, ממש סתם כך באמצע החיים.
ואם רצונך אדוני יו"ר המועצה האנטי דתית בהפניה ל"נורמה מחייבת". אומר לך כי גם לעסקנים פוליטיים חסרי הכשרה מקצועית המתיימרים לדאוג לשרותי דת,  יש בהחלט נורמה מחייבת והיא "לעסוק בצרכי ציבור באמונה". רק זה ולא יותר.
 
 
"אקדח שמופיע במערכה הראשונה, יורה במערכה שלישית"  אנטון צ'כוב
 
השר לשרותי דת  יצחק וקנין : התפרסמה ח' תשרי תש"פ
"היום אין מועצה שלא משלמת משכורות לעובדים בזמן. אין מועצה דתית גרעונית ורוב המועצות הדתיות מתנהלות לבד ללא חשב מלווה, ללא תוכנית הבראה, "
 
את המערכה שלישית, קרי חלוקת העוגה הציבורית למקורבים במסווה של "תרבות תורנית", ראינו זה מכבר קורם עור וגידים, וכל שנותר הוא לראות את המערכה הראשונה- הגשת התקציב לאישור משרדי הממשלה.
השוואת הוצאות "תרבות תורנית" בפועל מול התקציב
    2017 2016 2015
תקציב מאושר  המוגש לאישור ממשלתי   364,500 542,100 158,302
ביצוע בפועל   752,809 641,570 445,609
חריגה מהתקציב שבוזבזה באותה שנה
 ללא קריטריונים
  388,309 99,470 287,307
 
 
 
אותו סיפור גם בהוצאות מינהלה ( לא כולל משכורות )
 
 
  2016 2015
תקציב מאושר שהוגש לאישור ממשלתי 198,850 170,000
ביצוע בפועל 244,473 191,737
חריגה מהתקציב שבוזבזה באותה שנה
 ללא קריטריונים ברורים
45,623 21,737


  
מהיכן מגיע הכסף? טבלת הנתונים המלאה
דרך 1. מנפחים סעיפי הוצאות אחרים בתקציב במטרה להעביר את העודפים שיהיו על הביצוע לסעיף תרבות תורנית.
וזאת הסיבה שבמקוואות שהוא סעיף סולידי הבנוי ממים, חשמל, ושכר בלניות יש כל שנה פער של 50,000 בין התקציב לביצוע
 
תקציב מאושר מקוואות מול הוצאה בפועל
    2017 2016 2015
תקציב מאושר   752,635 710,443 520,000
הוצאה בפועל   673,634 667,850 574,015
"חסכון מפוברק" שהופנה ל-"תרבות תורנית"   79,001 42,593 54,015
 
 
ואף בעירובין הפער ב 2016 50,000 וב 2017 75,000 ₪
תקציב מאושר ערובין  מול ביצוע
    2017 2016    
תקציב מאושר   100,000 74,650    
הוצאה בפועל   14,785 25,632    
ניפוח מפוברק של הוצאה שהופנה ל-"תרבות תורנית"   85,215 50,018    
 
וחוזר הניגון בשכר מינהל
  2017 2016 2015
תקציב מאושר שהוגש לאישור ממשלתי 321,197 310,856 240,000
ביצוע בפועל 243,563 233,567 227,901
חריגה מהתקציב שבוזבזה באותה שנה ללא קריטריונים ברורים 77,634 77289 12,099
 
 
דרך 2. יצירת הוצאות  לופט געשעפט 
 
במיוחד נצפית התופעה ב"פעולות אחרות" ובתיאבון הולך וגדל מפער של 50,000 ₪ ב 2015 עד לפער בשיעור- 292,000 ₪ ב2017.
 
"פעולות אחרות " ביצוע מול תקציב מאושר
 
 
  2017 2016 2015
תקציב מאושר 366,700 128,100 50,000
הוצאה בפועל 73,735 48,174 0
"חסכון מפוברק" שהופנה ל-"תרבות תורנית" 292,965 79,926 50,000

 
 
 
דרך 3. ניפוח הכנסות.
שימו לב לפער בסך 311,000 ₪ בסעיף הכנסות חד פעמיות בשנת 2017.

 כיצד קורה שמכין התקציב טועה בהכנסות  המאופיינות ב 0% שונות בין התקציב לביצוע
תשובה: ניפוח תקציב הכנסות מאפשר לו לנפח גם את סעיפי ההוצאות. ועדין לעמוד במסגרת איזון תקציבי.
 
 
יו"ר המועצה בהחלט זכאי לתוספת שכר של 50,000 ש"ח בשנת -2017 על יכולתו ליצור יש מאין.
 
 
 
דרך 4. הצגה מחדש.-- "הממזרים שינו את הכללים ולא סיפרו"   סםירו איגניו, סגן נשיא ארה"ב
מה קורה כשהכללים לפתע משתנים באמצע המשחק, מנמיכים את הפס האדום לציון גרעון המים בכינרת או מורידים את ההכנסה לנפש וגואלים עשרות אלפי ילדים ממעגל העוני.
אותה דרך נעשית גם בהצגה מחדש של הוצאות והכנסות דבר שמביא לגידול פיקטיבי בהכנסות. אולם, מכיון שבהצגת דוחות כספיים יש לנקוט בדרך עקבית ע"מ לאפשר השוואה, הרי שכל חריגה מחייבת דווח ואכן רואי החשבון קרמר-דויטש מגלים את אזנינו בחוות דעתם כי נעשו להצגות מחדש שהביאו לגידול בהכנסות בכ 195,000 ₪.
 
1.jpg
 
 
ראה גם הכנסה בגין שנוי בעתודה לפיצויים בסך 254,944 אלו הכנסות חשבונאות בלבד-
 
 באור 7 שכר ונלוות.jpg
 
 
וכן בביאור 11 
 
 באור 11 .jpg
 
והסעיף שנבחר לעבור את ההתעללות נקרא: "התחיבויות בגין פנסיה תקציבית".
פנסיה תקציבית מיועדת למי שהתחיל לעבוד במגזר הציבורי עד שנת .1999
הדברים מקבלים צורה בבאור 2ח' בקשר להצגה מחדש של התחיבויות בגין פנסיה תקציבית:
 
 הצגה מחדש.jpg
 
 
ובלשון עדי רן אני הקטן השפל שבכולם עומד פה נדהם ונכלם שהרי הדוחות הכספיים נערכים לפי גילוי דעת 69 של לשכת רואי חשבון בישראל ולפי תקן מס' 5 של המוסד לתקינה בחשבונאות (Israeli GAAP). ואם כן אין התחייבות לפנסיה תקציבית מוצגת בדוחות הכספים כחלק מהתחייבויות עובד מעביד, כפי שאף רואי החשבון כותבים במפורש בבאור 11ב ואם כן כיצד השינויים בסעיף מביאים לעליה בהכנסות.  
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים
 
 
5. מהו היעד הסופי של מאות אלפי השקלים היוצאים מהקופה הציבורית מדי שנה?
שחיתות קיימת בכל מקום ומגזר. אין לה צבע, טעם וריח. אין לה דת גזע ומין. יש מושחתים בימין ויש בשמאל, יש דתיים וחילוניים, ערבים ויהודים, נשים וגברים.מי שמחפש את האשם האמיתי יבחן תחילה את השיטה. אינני מחפש להפליל את בעלי התפקידים במועצה הדתית, אינני מתיימר וגם איני יודע אם נעשו עבירות של מרמה והפרת אמונים או פעולות תוך ניגוד עניינים, במסגרת תפקידם הציבורי. יש רק לבחון מה בשיטה מאפשר לבעלי כח ציבורי, אנשי מינהל ,לעבור בקלות על החוק. ישנה קורלציה מובהקת בין שחיתות אנשי ציבור לארגון הציבורי הלא תחרותי בו הם פועלים. ארגון הפועל בסביבה לא תחרותית מפיק מוצרים נחותים, ואם המועצות הדתיות אכן פועלים בחוסר שקיפות מירבי הרי שמי שנפגע  ביותר הוא הציבור והמטרות עבורם הוקמו המועצות הדתיות. מצב בו, עסקנים הנותנים שרותי רבנים ורבנים שהם עסקנים, מביא בהכרח לירידה בקרנה של הדת ולעזיבתה בקרב הצעירים החשים דם רע זורם בעורקיה. 

בשורות הבאות אציג את הקלות הבלתי נסבלת , המפתה אנשי ציבור, להפסיד את עולמם, בתקוה למנוע מבעוד מועד  הוצאת שם רע לדת וגרימת חילול השם,..
 
 
דרך 1.  רכישת שירותי דת מאנשים מקורבים, כאשר המהות הכלכלית האמיתית, הינה העברת תשלום המכיל הטבה כספית ניכרת ביחס לשרות אותו הם מעניקים לציבור.
.
דרך 2.  העברת תשלומים לספקים , אשר מפרישים חלק מהתקבול לטובת המיטיב אתם. כך סיפקה מועצה דתית בישוב מסוים ריהוט בשווי 400,000 ₪ אע"פ שמחיר השוק הינו רק 200,000 ₪. כמו כן במקרה נוסף הותנתה העברת סכום של עשרות אלפי ₪ לבית כנסת בתמורה להעסקת בן משפחה כחזן בימים נוראים.
.
דרך 3.  הנפקת חשבוניות וקבלות פיקטיביות- בשיטה זו מוצגים לפירעון חשבוניות שכביכול קשורות לאירוע, שיעור או כל פעילות בעל ניחוח דתי. החשבוניות מתועדות אמנם בתיק "תיעוד חוץ",כנדרש בהוראות ניהול ספרים (מלכרי"ם), אך התיעוד נקבר קבורת חמור במערכת הנה"ח. המבקר פנימי "יאכל" את ההסבר כי מדובר בפעולת תרבות ואילו המבקר החיצוני כלל אינו מתעניין במהות ההוצאה
דרך 4.  תשלומים המועברים לחשבונות בנק המייצגים ספקים שונים-בשיטה זו נעשות העברות  קטנות ל"ספקים" שונים במהלך שנת הפעילות, ספקים חד פעמיים בסכומים נמוכים מ 3000 ₪ אשר אינם מחייבים כל מכרז. מבדיקה עולה כי
חשבונות הבנק נשלטים ע"י כתובת  Protocol Internet  IP)) אחת. לפעמים הכסף נמשך במספר כרטיסי משיכה אבל תמיד מאותו כספומט. לפעמים החשבון מאופס באותו יום כדי למנוע דווח לרשויות המס.
דרך 5.  חשבונות המעבירים סכומי כסף לחו"ל תמורת כביכול שירות או מוצר בחו"ל.       
 

6. סתירות לכאורא בדוחות הכספיים עמוד 6 מול עמוד 20 
 
 
 
 
 
 

_

 
 
 
 
שנת 2017--   איך גרעון בעמ' 6  הופך לעודף בעמ' 20  ???  
 
ואילו בשנת 2016--   מה קורה לעודף בשורה התחתונה - סתירה בין עמ' 6 לעמוד 20 ???
על זה היה הרב זינגר זצ"ל מעקם את אפו ואומר סישמקט ( זה מסריח )

 
 
 
 
 
 
 
 
 איך זה מתבטא בדוחות הכספיים
 
 חזרה לתפריט הראשי
 
חזרה לתפריט המועצה האנטי דתית
 
אם ברצונך להגיב
 
ניתוח דוחות כספיים של המועצה האנטי דתית גבעת שמואל
 
כיצד מוליכים שולל את המבקר הפנימי בעיריית גבעת שמואל
 
לקבלת דוחות כספיים המלאים של המועצה האנטי דתית
 
אודות הרב אברהם משיח, רו"ח
 
 
 
 
New layer...